TAZG475K035CBSZ0900
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAZG475K035CBSZ0900
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
G
Datasheet
Download
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Weight :
205mg
Leakage Current :
0.002mA
Terminal Shape :
J BEND
Ripple Current :
120mA
HTS Code :
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Size Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Polarity :
POLARIZED
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Dielectric Material :
Tantalum
Package / Case :
G
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
35V
Number of Terminations :
2
Height :
2.79mm
Length :
6.73mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm
Capacitance :
4.7μF
Depth :
2.79mm
Tolerance :
10%