TAZG226M020LBSB0024
Mfr.Part #
TAZG226M020LBSB0024
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
G
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated DC :
20V
POLARIZED
Size Code :
Length :
6.73mm
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Terminations :
2
Weight :
205mg
Capacitance :
22µF
Terminal Shape :
J BEND
Depth :
2.79mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
625mOhm
Height :
2.79mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
TANTALUM CAPACITOR
Published :
Leakage Current :
0.004mA
not_compliant
Package / Case :
G
HTS Code :
Tolerance :
20%
Ripple Current :
180mA