TAZG226J015LRSZ0800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAZG226J015LRSZ0800
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature (Min) :
-55°C
ESR :
275 mΩ
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Operating Temperature (Max) :
125°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Ripple Current :
270mA
Negative Tolerance :
5%
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Tantalum
Polarity :
POLARIZED
Tan Delta :
0.06
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packing Method :
TR, 7 INCH
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
2.79mm
Length :
6.73mm
Terminal Shape :
J BEND
Capacitance :
22µF
Leakage Current :
0.004mA
HTS Code :
Height :
2.79mm
Positive Tolerance :
5%