TAZG106K025CBSC0800
- Mfr.Part #
- TAZG106K025CBSC0800
- Manufacturer
- KYOCERA AVX
- Package / Case
- G
- Datasheet
- Download
- Description
- CAP TANT
- Manufacturer :
- KYOCERA AVX
- Product Category :
- Tantalum Capacitors
- Polarity :
- POLARIZED
- Size Code :
- 2611
- Package / Case :
- G
- Terminal Finish :
- Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
- Terminal Shape :
- J BEND
- Surface Mount :
- yes
- Dielectric Material :
- Tantalum
- Mounting Feature :
- Surface Mount
- Width :
- 2.79mm
- Capacitor Type :
- TANTALUM CAPACITOR
- Positive Tolerance :
- 10%
- Tan Delta :
- 0.06
- Additional Feature :
- ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
- HTS Code :
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Packaging :
- Bulk
- Number of Terminations :
- 2
- ESR :
- 1400 mΩ
- Factory Lead Time :
- 8 Weeks
- Operating Temperature (Min) :
- -55°C
- Reach Compliance Code :
- not_compliant
- ECCN Code :
- EAR99
- Operating Temperature (Max) :
- 155°C
- Weight :
- 205mg
- Leakage Current :
- 0.003mA
- Ripple Current :
- 120mA
- Pbfree Code :
- No
- Length :
- 6.73mm
- Negative Tolerance :
- 10%
- JESD-609 Code :
- e0
- Capacitance :
- 10μF
- Voltage - Rated DC :
- 25V
- Datasheets
- TAZG106K025CBSC0800
.jpg)
10μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.003mA Bulk G
TAZG106K025CBSC0800 Overview
In this case, 120mA is the ripple current of the capacitor.A capacitor like this leaks current 0.003mA.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.06.
TAZG106K025CBSC0800 Features
120mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.003mA in this capacitor