TAZG106K025CBSB0000
Mfr.Part #
TAZG106K025CBSB0000
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
Tolerance :
10%
Reach Compliance Code :
not_compliant
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Terminal Shape :
J BEND
Package / Case :
Molded
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
2.79mm
Number of Terminations :
2
Weight :
205mg
8 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Ripple Current :
120mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Pbfree Code :
No
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.4Ohm
Polarity :
Polar
Size Code :
Tan Delta :
0.06
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
10μF
Leakage Current :
0.003mA
HTS Code :
Dissipation Factor :
6 %
Published :
Depth :
2.79mm
Length :
6.73mm
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ