TAZF476K010LRSC0024
Mfr.Part #
TAZF476K010LRSC0024
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
F
Datasheet
Download
Pbfree Code :
No
Negative Tolerance :
10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ESR :
400 mΩ
Capacitance :
47μF
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Voltage - Rated DC :
10V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Packing Method :
TR, 7 INCH
Size Code :
Weight :
125mg
HTS Code :
Ripple Current :
200mA
Tan Delta :
0.1
Surface Mount :
yes
Polarity :
POLARIZED
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Package / Case :
F
Width :
3.43mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Positive Tolerance :
10%
Length :
5.59mm
Leakage Current :
0.004mA
Operating Temperature (Max) :
125°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
TAZF476K010LRSC0024
47μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.004mA Tape & Reel (TR) F
TAZF476K010LRSC0024 Overview
The capacitor's ripple current is set to 200mA.The leakage current of this capacitor is 0.004mA. Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.1.
TAZF476K010LRSC0024 Features
200mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.004mA in this capacitor