TAZF475K025LBSZ0845
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAZF475K025LBSZ0845
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
F
Datasheet
Download
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Package / Case :
F
Pbfree Code :
No
Positive Tolerance :
10%
Size Code :
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature (Max) :
125°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Negative Tolerance :
10%
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
not_compliant
Width :
3.43mm
Weight :
125mg
Length :
5.59mm
Tan Delta :
0.06
Terminal Shape :
J BEND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
0.002mA
Operating Temperature (Min) :
-55°C
ECCN Code :
EAR99
ESR :
700 mΩ
Capacitance :
4.7μF
Voltage - Rated DC :
25V
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Dielectric Material :
Tantalum
Packaging :
Bulk
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current :
150mA