TAZF226K015LBSC0824
Mfr.Part #
TAZF226K015LBSC0824
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
F
Datasheet
Download
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
5.59mm
Width :
3.43mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Tantalum
Negative Tolerance :
10%
Package / Case :
F
JESD-609 Code :
e0
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Ripple Current :
140mA
2
Reach Compliance Code :
not_compliant
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Leakage Current :
0.003mA
Tan Delta :
0.08
Terminal Shape :
J BEND
Weight :
125mg
Capacitance :
22µF
Operating Temperature (Max) :
125°C
Pbfree Code :
No
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
8 Weeks
ESR :
800 mΩ
Positive Tolerance :
10%
Voltage - Rated DC :
15V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Datasheets
TAZF226K015LBSC0824
22μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.003mA Bulk F
TAZF226K015LBSC0824 Overview
The capacitor's ripple current is set to 140mA.The leakage current of this capacitor is 0.003mA. Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.08.
TAZF226K015LBSC0824 Features
140mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.003mA in this capacitor