TAZF226K006CBSZ0900
Mfr.Part #
TAZF226K006CBSZ0900
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
F
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
Radiation Hardening :
No
Depth :
3.43mm
Tan Delta :
0.08
JESD-609 Code :
e4
Terminal Shape :
J BEND
Capacitance :
22µF
Dielectric Material :
Tantalum
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6V
8 Weeks
HTS Code :
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Package / Case :
F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.2Ohm
Ripple Current :
90mA
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Packaging :
Bulk
Weight :
125mg
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Finish :
Gold (Au) - electroplated
POLARIZED
Height :
1.78mm
Tolerance :
10%
Length :
5.59mm
Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
0.002mA
Voltage - Rated DC :
6V