TAZF225K050CRSB0700
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAZF225K050CRSB0700
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Positive Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Width :
3.43mm
Terminal Shape :
J BEND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Length :
5.59mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Height :
1.78mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pbfree Code :
yes
ESR :
2500 mΩ
Mounting Feature :
Surface Mount
Ripple Current :
80mA
Packing Method :
TR, 7 INCH
Size Code :
Operating Temperature (Max) :
155°C
Polarity :
POLARIZED
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
0.002mA