TAZF155K050CRSZ0800
Mfr.Part #
TAZF155K050CRSZ0800
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
F
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Polarity :
POLARIZED
Depth :
3.43mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
10%
not_compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Weight :
125mg
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Tantalum
Package / Case :
F
Ripple Current :
60mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm
HTS Code :
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Leakage Current :
0.001mA
Length :
5.59mm
Tan Delta :
0.06
Capacitance :
1.5μF
Height :
1.78mm