TAZF106M015CBSZ0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAZF106M015CBSZ0000
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
F
Datasheet
Download
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Weight :
125mg
Height :
1.78mm
Capacitance :
10μF
Number of Terminations :
2
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Tan Delta :
0.06
Reach Compliance Code :
not_compliant
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Package / Case :
F
Polarity :
POLARIZED
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.5Ohm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
15V
Ripple Current :
80mA
Leakage Current :
0.002mA
Size Code :
Tolerance :
20%
Terminal Shape :
J BEND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Dielectric Material :
Tantalum
JESD-609 Code :
e0
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Depth :
3.43mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
5.59mm