TAZE685J010CRSZ0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAZE685J010CRSZ0000
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Size Code :
Packing Method :
TR, 7 INCH
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Length :
5.08mm
Height :
1.27mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature (Min) :
-55°C
JESD-609 Code :
e0
Width :
2.54mm
Negative Tolerance :
5%
ESR :
3500 mΩ
Leakage Current :
0.001mA
Ripple Current :
60mA
Operating Temperature (Max) :
155°C
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Dielectric Material :
Tantalum
Capacitance :
6.8μF
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.06
Polarity :
POLARIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Positive Tolerance :
5%