TAZE335J020LSSB0000
Mfr.Part #
TAZE335J020LSSB0000
0.06
Positive Tolerance :
5%
ESR :
1200 mΩ
Negative Tolerance :
5%
JESD-609 Code :
e0
TANTALUM CAPACITOR
Packing Method :
TR, 13 INCH
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Size Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature (Max) :
125°C
8 Weeks
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Rated DC :
20V
Capacitance :
3.3μF
Leakage Current :
0.001mA
Width :
2.54mm
HTS Code :
Ripple Current :
110mA
Length :
5.08mm
Datasheets
TAZE335J020LSSB0000
KYOCERA AVX TAZE335J020LSSB0000
3.3μF 2-Termination TANTALUM 0.001mA Tape & Reel (TR) E
TAZE335J020LSSB0000 Overview
There is a ripple current setting of 110mA on the capacitor.Capacitor leakage current is 0.001mA.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
TAZE335J020LSSB0000 Features
110mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor