TAZE335J020LRSB0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAZE335J020LRSB0000
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
E
Datasheet
Download
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated DC :
20V
Surface Mount :
yes
ESR :
1200 mΩ
Positive Tolerance :
5%
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Tan Delta :
0.06
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Dielectric Material :
Tantalum
Length :
5.08mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Ripple Current :
110mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Weight :
65mg
Capacitance :
3.3μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Leakage Current :
0.001mA
Negative Tolerance :
5%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package / Case :
E
Operating Temperature (Max) :
125°C
Width :
2.54mm
Size Code :
Datasheets
TAZE335J020LRSB0000
KYOCERA AVX TAZE335J020LRSB0000
3.3μF 2-Termination TANTALUM 0.001mA Tape & Reel (TR) E
TAZE335J020LRSB0000 Overview
Set the capacitor's ripple current to 110mA.This capacitor leaks 0.001mA current.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
TAZE335J020LRSB0000 Features
110mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor