TAZE155K035CRSZ0000
Mfr.Part #
TAZE155K035CRSZ0000
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
Weight :
65mg
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Max Operating Temperature :
125°C
Polarity :
Polar
Capacitance :
1.5μF
Pbfree Code :
No
Height :
1.27mm
Terminal Shape :
J BEND
Packing Method :
TR, 7 INCH
Ripple Current :
60mA
JESD-609 Code :
e0
1 (Unlimited)
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Molded
Length :
5.08mm
Tolerance :
10%
Mounting Feature :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
yes
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dissipation Factor :
6 %
Voltage - Rated DC :
35V
Depth :
2.54mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Leakage Current :
0.001mA
Dielectric Material :
Tantalum
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.5Ohm