TAZE106M015CBSZ0900
Mfr.Part #
TAZE106M015CBSZ0900
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
E
Datasheet
Download
Ripple Current :
60mA
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm
Capacitance :
10μF
JESD-609 Code :
e4
Dielectric Material :
Tantalum
Tolerance :
20%
Leakage Current :
0.002mA
Depth :
2.54mm
Voltage - Rated DC :
15V
Weight :
65mg
Max Operating Temperature :
125°C
Size Code :
Height :
1.27mm
Packaging :
Bulk
Package / Case :
E
Radiation Hardening :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
5.08mm