TAZE105K050CRSB0023
Mfr.Part #
TAZE105K050CRSB0023
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
Packing Method :
TR, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
5.08mm
8 Weeks
Height :
1.27mm
Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e0
Leakage Current :
0.001mA
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
1μF
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Weight :
65mg
Depth :
2.54mm
Dissipation Factor :
6 %
Ripple Current :
50mA
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Molded
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Max Operating Temperature :
125°C
Size Code :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm