TAZE105K050CBSB0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAZE105K050CBSB0000
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Termination :
SMD/SMT
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Height :
1.27mm
Tolerance :
10%
Weight :
38.895546mg
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Number of Terminations :
2
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Terminal Shape :
J BEND
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
1μF
Factory Lead Time :
8 Weeks
Reach Compliance Code :
not_compliant
Depth :
2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
50V
Leakage Current :
1μA
Case Code (Metric) :
Dissipation Factor :
8 %
Ripple Current :
120mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Surface Mount :
yes
Polarity :
POLARIZED
Dielectric Material :
Tantalum
Tan Delta :
0.06
Length :
5.08mm
Width :
2.54mm