TAZD106K015LBSC0845
Mfr.Part #
TAZD106K015LBSC0845
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
D
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
Package / Case :
D
Pbfree Code :
No
Operating Temperature (Max) :
125°C
Size Code :
Width :
2.54mm
Ripple Current :
80mA
HTS Code :
Dielectric Material :
Tantalum
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Leakage Current :
0.002mA
ESR :
2000 mΩ
Capacitance :
10μF
yes
Negative Tolerance :
10%
Voltage - Rated DC :
15V
Mounting Feature :
Surface Mount
Positive Tolerance :
10%