TAZD106K015CRSZ0900
Mfr.Part #
TAZD106K015CRSZ0900
Tantalum Capacitors
Negative Tolerance :
10%
Leakage Current :
0.002mA
Terminal Finish :
Gold (Au) - electroplated
Operating Temperature (Min) :
-55°C
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
Positive Tolerance :
10%
Height :
1.27mm
Capacitance :
10μF
Mounting Feature :
Surface Mount
Width :
2.54mm
Length :
3.81mm
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Size Code :
ESR :
6000 mΩ
Ripple Current :
50mA
Operating Temperature (Max) :
125°C