TAZA225K010CRSB0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAZA225K010CRSB0000
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Dissipation Factor :
8 %
Packing Method :
TR, 7 INCH
Weight :
16mg
Leakage Current :
1μA
Terminal Shape :
J BEND
Max Operating Temperature :
125°C
Ripple Current :
60mA
Polarity :
Polar
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
No
Voltage - Rated DC :
10V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Tantalum
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12Ohm
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Voltage - Rated :
10V
Width :
1.27mm
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Capacitance :
2.2μF
Tan Delta :
0.06
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Height :
1.27mm
Length :
2.54mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Depth :
1.27mm