TAZA105K010CBSB0023
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAZA105K010CBSB0023
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
not_compliant
Published :
HTS Code :
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Weight :
16mg
Height :
1.27mm
Ripple Current :
30mA
Dielectric Material :
Tantalum
Dissipation Factor :
6 %
Capacitance :
1μF
Polarity :
Polar
Pbfree Code :
No
Leakage Current :
0.001mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10Ohm
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
Tolerance :
10%
Package / Case :
Molded
Surface Mount :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
2.54mm
Size Code :
Depth :
1.27mm
JESD-609 Code :
e0
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
10V
Tan Delta :
0.06
Max Operating Temperature :
125°C