TAP226M006CRW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAP226M006CRW
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 22UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Diameter :
5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Life (Hours) :
1000 hours
Leakage Current :
1.1µA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
8 %
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Type :
Conformal Coated
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
500 µm
Capacitance :
22µF
Lead Pitch :
5mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.7Ohm
Tan Delta :
0.08
Packing Method :
TR
Feature :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Polarity :
Polar
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
6.3V
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
Tantalum
Mount :
Through Hole
Series :
Tap
Lead Free :
Lead Free
Manufacturer Size Code :
D
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±20%