TAP106K050CRW
Mfr.Part #
TAP106K050CRW
Package / Case
Dipped
Description
CAP TANT 10UF 10% 50V RADIAL
Tantalum Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Polarity :
Polar
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Packing Method :
TR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.6Ohm
Lead Pitch :
5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Tan Delta :
0.08
Lead Diameter :
500 µm
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
4μA
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Dissipation Factor :
8 %
Width :
8mm
Package / Case :
Dipped
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Length :
13mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Capacitance :
10μF
Termination :
Radial
Number of Pins :
2
Tolerance :
10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C