TAJX157M010RNJ
Mfr.Part #
TAJX157M010RNJ
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT 150UF 20% 10V 2917
Stock
191
In Stock :
191
Published :
2008
Voltage - Rated DC :
10V
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Manufacturer Size Code :
X
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Dissipation Factor :
6 %
Tan Delta :
0.06
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Tantalum
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height :
1.5mm
Mount :
Surface Mount
Lead Pitch :
4.4mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
J BEND
Depth :
4.3mm
Number of Pins :
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Type :
Molded
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Case Code (Imperial) :
2917
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
7.3mm
Leakage Current :
15µA
Mounting Type :
Tolerance :
±20%
Polarity :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
150µF