TAJW686M004RNJ
Mfr.Part #
TAJW686M004RNJ
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 68UF 20% 4V 2312
Tantalum Capacitors
Mount :
Surface Mount
Height :
1.5mm
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Series :
TAJ
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Tantalum
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Terminal Shape :
J BEND
Polarity :
Polar
Packing Method :
TR, 7 INCH
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Tan Delta :
0.06
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
68µF
Type :
Molded
Dissipation Factor :
6 %
Feature :
GENERAL PURPOSE
Length :
6mm
Leakage Current :
2.7μA
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Depth :
3.2mm
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Published :
Manufacturer Size Code :
W
Voltage - Rated DC :
4V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
400mOhm