TAJR335K016HNJ
Mfr.Part #
TAJR335K016HNJ
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Negative Tolerance :
10%
Operating Temperature (Max) :
125°C
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Min) :
-55°C
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
HTS Code :
Polarity :
POLARIZED
Pbfree Code :
No
Package / Case :
Capacitance :
3.3μF
Positive Tolerance :
10%
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
16V
Leakage Current :
0.0005mA