TAJR335K016ANJ
Mfr.Part #
TAJR335K016ANJ
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
yes
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
1.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Mounting Feature :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
1.2mm
Voltage - Rated DC :
16V
Published :
JESD-609 Code :
e4
Max Operating Temperature :
125°C
Leakage Current :
500nA
yes
Lead Free :
Lead Free
Width :
1.3mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Capacitance :
3.3μF
Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Gold (Au)
Length :
2.05mm
Polarity :
POLARIZED
J BEND
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Dissipation Factor :
8 %
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Voltage - Rated :
16V