TAJR335K016A
Mfr.Part #
TAJR335K016A
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 16V 0805
Case Code (Imperial) :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Terminal Finish :
Gold (Au)
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Published :
Weight :
5.499807mg
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
J BEND
Type :
Molded
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Tolerance :
±10%
Series :
TAJ
Dissipation Factor :
8 %
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Leakage Current :
500nA
Height :
1.2mm
Case Code (Metric) :
Manufacturer Size Code :
R
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
3.3μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm