TAJR335K006RNJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAJR335K006RNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 6.3V 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Terminal Shape :
J BEND
Case Code (Imperial) :
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Lead Pitch :
850μm
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage :
6.3V
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Leakage Current :
500nA
Manufacturer Size Code :
R
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Tan Delta :
0.06
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12Ohm
Dielectric Material :
Tantalum
Number of Terminations :
2
Dissipation Factor :
6 %
Factory Lead Time :
21 Weeks
Radiation Hardening :
No
Polarity :
Polar
Type :
Molded
Weight :
5.499807mg
Height :
1.2mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
6.3V
Termination :
SMD/SMT
Series :
TAJ
Published :
Depth :
1.3mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
3.3μF
Datasheets
TAJR335K006RNJ
Introducing Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TAJR335K006RNJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805 (2012 Metric), Mounting Type:Surface Mount, Voltage:6.3V, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Type:Molded, Operating Temperature:-55°C~125°C, TAJR335K006RNJ pinout, TAJR335K006RNJ datasheet PDF, TAJR335K006RNJ amp .Beyond Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TAJR335K006RNJ ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.