TAJR335K004RNJ
Mfr.Part #
TAJR335K004RNJ
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 4V 0805
Tantalum Capacitors
Series :
TAJ
Dissipation Factor :
6 %
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
4V
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
Type :
Molded
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Leakage Current :
500nA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
J BEND
Manufacturer Size Code :
R
Case Code (Imperial) :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20Ohm
Capacitance :
3.3μF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Feature :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Dielectric Material :
Tantalum
Factory Lead Time :
25 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.06
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Polarity :
Polar
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Depth :
1.3mm
Height :
1.2mm
Datasheets
TAJR335K004RNJ
KYOCERA AVX TAJR335K004RNJ
3.3μF ±10% 20Ohm 2-Termination Polar Tantalum 500nA Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)
TAJR335K004RNJ Overview
TAJR335K004RNJ Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %