TAJR225K016YNJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAJR225K016YNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 16V 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Leakage Current :
500nA
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
J BEND
Voltage - Rated DC :
16V
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
21 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.5Ohm
Series :
TAJ
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Weight :
5.499807mg
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
2.2μF
Published :
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Type :
Molded
Dissipation Factor :
6 %
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Height :
1.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Depth :
1.3mm
Manufacturer Size Code :
R
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Datasheets
TAJR225K016YNJ
KYOCERA AVX TAJR225K016YNJ
2.2μF ±10% 6.5Ohm 2-Termination 500nA Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)
TAJR225K016YNJ Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 6.5Ohm.500nA is the leakage current of this capacitor.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.
TAJR225K016YNJ Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %