TAJR225K016RNJ
Mfr.Part #
TAJR225K016RNJ
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 16V 0805
Stock
90
In Stock :
90
J BEND
Weight :
5.499807mg
Factory Lead Time :
21 Weeks
Leakage Current :
500nA
Published :
2010
Polarity :
Polar
Case Code (Imperial) :
0805
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Capacitance :
2.2μF
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
1.3mm
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.5Ohm
Lead Pitch :
850μm
Dielectric Material :
Tantalum
Dissipation Factor :
6 %
Type :
Molded
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Height :
1.2mm
Voltage - Rated DC :
16V