TAJR225K016A
Mfr.Part #
TAJR225K016A
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 16V 0805
Voltage - Rated DC :
16V
JESD-609 Code :
e4
Tan Delta :
0.06
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Leakage Current :
500nA
HTS Code :
Surface Mount
Weight :
5.499807mg
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Gold (Au)
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Number of Terminations :
2
Height :
1.2mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
2.2μF
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Dissipation Factor :
6 %
Factory Lead Time :
16 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.5Ohm
1 (Unlimited)
Datasheets
TAJR225K016A
KYOCERA AVX TAJR225K016A
2.2μF ±10% 6.5Ohm 2-Termination 500nA Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)
TAJR225K016A Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 6.5Ohm as their resistance.This capacitor has a leakage current of 500nA.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 6 %.Insulating oil has a tan delta of 0.06 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
TAJR225K016A Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %