TAJR225K010SNJ
Mfr.Part #
TAJR225K010SNJ
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 10V 0805
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Depth :
1.3mm
Dissipation Factor :
6 %
Voltage - Rated DC :
10V
Capacitance :
2.2μF
Dielectric Material :
Tantalum
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Polarity :
Polar
Leakage Current :
0.0005mA
Factory Lead Time :
25 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15Ohm
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
J BEND
Datasheets
TAJR225K010SNJ
KYOCERA AVX TAJR225K010SNJ
2.2μF ±10% 15Ohm 2-Termination Polar Tantalum 0.0005mA Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)
TAJR225K010SNJ Overview
This resistor has a resistance of 15Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor leaks current at 0.0005mA.When AC is applied through a capacitor, dissipation factor is measured as power loss, and this capacitor has a factor of 6 %.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
TAJR225K010SNJ Features
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %