TAJR225K010RNJ
Mfr.Part #
TAJR225K010RNJ
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 10V 0805
Tantalum Capacitors
Case Code (Imperial) :
0805
Capacitance :
2.2μF
Leakage Current :
500nA
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15Ohm
Depth :
1.3mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.2mm
Case Code (Metric) :
2012
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
21 Weeks
Dissipation Factor :
6 %
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
850μm
Polarity :
Polar
Termination :
SMD/SMT
Voltage :
10V
Voltage - Rated DC :
10V
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Dielectric Material :
Tantalum
Datasheets
TAJR225K010RNJ
Introducing Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TAJR225K010RNJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, Type:Molded, Package / Case:0805 (2012 Metric), Voltage:10V, Number of Pins:2, TAJR225K010RNJ pinout, TAJR225K010RNJ datasheet PDF, TAJR225K010RNJ amp .Beyond Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TAJR225K010RNJ ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.