TAJR225K006SNJ
Mfr.Part #
TAJR225K006SNJ
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 6.3V 0805
Leakage Current :
0.0005mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20Ohm
Dielectric Material :
Tantalum
Factory Lead Time :
25 Weeks
Voltage - Rated DC :
6.3V
Dissipation Factor :
6 %
Published :
Depth :
1.3mm
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
Capacitance :
2.2μF
Polarity :
Polar
Datasheets
TAJR225K006SNJ
KYOCERA AVX TAJR225K006SNJ
2.2μF ±10% 20Ohm 2-Termination Polar Tantalum 0.0005mA Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)
TAJR225K006SNJ Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 20Ohm.0.0005mA is the leakage current of this capacitor.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
TAJR225K006SNJ Features
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %