TAJR225K006RNJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAJR225K006RNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 6.3V 0805
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e3
Dissipation Factor :
6 %
Leakage Current :
500nA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
J BEND
Factory Lead Time :
21 Weeks
Height :
1.2mm
Weight :
5.499807mg
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
6.3V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
TAJ
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Type :
Molded
Voltage :
6.3V
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Tantalum
Number of Pins :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20Ohm
Published :
1998
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.3mm
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Manufacturer Size Code :
R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.06
Polarity :
Polar
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
2.2μF
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated AC :
6.3V
Case Code (Metric) :
2012
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Pitch :
850μm
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Datasheets
TAJR225K006RNJ
Introducing Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TAJR225K006RNJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805 (2012 Metric), Number of Terminations:2, Type:Molded, Voltage:6.3V, Number of Pins:2, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, TAJR225K006RNJ pinout, TAJR225K006RNJ datasheet PDF, TAJR225K006RNJ amp .Beyond Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TAJR225K006RNJ ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.