TAJR225K004RNJ
Mfr.Part #
TAJR225K004RNJ
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 4V 0805
Tantalum Capacitors
Dielectric Material :
Tantalum
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
Molded
Number of Pins :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
2.2μF
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Tape and Reel (TR)
Manufacturer Size Code :
R
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
4V
Lead Pitch :
850μm
Terminal Shape :
J BEND
Series :
TAJ
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.06
Depth :
1.3mm
Weight :
5.499807mg
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25Ohm
Height :
1.2mm
Leakage Current :
500nA
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Dissipation Factor :
6 %
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
Polar
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm