TAJR224M025RNJ
Mfr.Part #
TAJR224M025RNJ
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 0.22UF 20% 25V 0805
Tantalum Capacitors
Case Code (Imperial) :
Height :
1.2mm
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Published :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Terminal Shape :
J BEND
ESR (Equivalent Series Resistance) :
21Ohm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
25V
Case Code (Metric) :
Series :
TAJ
Feature :
GENERAL PURPOSE
Length :
2.05mm
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Polarity :
Polar
Depth :
1.3mm
Capacitance :
0.22µF
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Leakage Current :
500nA
Dissipation Factor :
4 %
Type :
Molded
Number of Terminations :
2
Weight :
5.499807mg
Factory Lead Time :
21 Weeks
Manufacturer Size Code :
R
Operating Temperature :
-55°C~125°C