TAJR224K035RNJ
Mfr.Part #
TAJR224K035RNJ
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 0.22UF 10% 35V 0805
Tantalum Capacitors
Dissipation Factor :
4 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Terminal Shape :
J BEND
Manufacturer Size Code :
R
Capacitance :
0.22µF
Polarity :
Polar
Tolerance :
±10%
Length :
2.05mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
35V
JESD-609 Code :
e3
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
21Ohm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
yes
Radiation Hardening :
No
Height :
1.2mm
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Weight :
5.499807mg
Leakage Current :
500nA
Series :
TAJ
HTS Code :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C