TAJR224K025RNJ
Mfr.Part #
TAJR224K025RNJ
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 0.22UF 10% 25V 0805
Tantalum Capacitors
Published :
Dissipation Factor :
4 %
Capacitance :
0.22µF
Number of Pins :
2
Weight :
5.499807mg
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
TAJ
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Polarity :
Polar
Type :
Molded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Tantalum
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±10%
Leakage Current :
500nA
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
25V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height :
1.2mm
Pbfree Code :
yes
Depth :
1.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Manufacturer Size Code :
R
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
ESR (Equivalent Series Resistance) :
21Ohm