TAJR224K020RNJ
Mfr.Part #
TAJR224K020RNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 0.22UF 10% 20V 0805
JESD-609 Code :
e3
Manufacturer Size Code :
R
Series :
TAJ
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
20V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
Polar
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Dielectric Material :
Tantalum
Capacitance :
0.22µF
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25Ohm
Tolerance :
±10%
Height :
1.2mm
Number of Pins :
2
Depth :
1.3mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Weight :
5.499807mg
Dissipation Factor :
4 %
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Type :
Molded
Terminal Shape :
J BEND
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Voltage :
20V
Leakage Current :
500nA
Datasheets
TAJR224K020RNJ
Introducing Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TAJR224K020RNJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Package / Case:0805 (2012 Metric), Type:Molded, Voltage:20V, TAJR224K020RNJ pinout, TAJR224K020RNJ datasheet PDF, TAJR224K020RNJ amp .Beyond Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TAJR224K020RNJ ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.