TAJR224K020HNJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAJR224K020HNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Leakage Current :
500nA
Tan Delta :
0.04
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
20V
Dissipation Factor :
4 %
Weight :
5.499807mg
Factory Lead Time :
21 Weeks
Case Code (Metric) :
Depth :
1.3mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Polarity :
POLARIZED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
HTS Code :
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25Ohm
Voltage - Rated :
20V
Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e0
Capacitance :
220nF
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Length :
2.05mm
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Width :
1.3mm
Height :
1.2mm