TAJR155M020RNJ
Mfr.Part #
TAJR155M020RNJ
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
2
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
1.3mm
Height :
1.2mm
e3
Polarity :
Polar
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
20V
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
1.3mm
Leakage Current :
500nA
Packing Method :
TR, 7 INCH
Voltage - Rated DC :
20V
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Dissipation Factor :
6 %
HTS Code :
Tan Delta :
0.06
Terminal Shape :
J BEND
Length :
2.05mm
Capacitance :
1.5μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.6Ohm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
20%