TAJR155M010RNJ
Mfr.Part #
TAJR155M010RNJ
Description
CAP TANT 1.5UF 20% 10V 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Tantalum
Capacitance :
1.5μF
Voltage - Rated DC :
10V
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20Ohm
Dissipation Factor :
6 %
Factory Lead Time :
25 Weeks
Depth :
1.3mm
Molded
Tan Delta :
0.06
2
Number of Pins :
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Height :
1.2mm
Lead Free
Polarity :
Polar
Datasheets
TAJR155M010RNJ
KYOCERA AVX TAJR155M010RNJ
1.5μF ±20% 20Ohm 2-Termination Polar Tantalum 500nA Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)
TAJR155M010RNJ Overview
TAJR155M010RNJ Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %