TAJR155M006RNJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAJR155M006RNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1.5UF 20% 6.3V 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Factory Lead Time :
21 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Tan Delta :
0.06
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1.5μF
Depth :
1.3mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
J BEND
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Mount :
Surface Mount
Leakage Current :
500nA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Type :
Molded
Dissipation Factor :
6 %
Height :
1.2mm
Termination :
SMD/SMT
Published :
Manufacturer Size Code :
R
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Series :
TAJ
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Length :
2.05mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
6.3V