TAJR155K020RNJ
Mfr.Part #
TAJR155K020RNJ
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
1.5μF
Tan Delta :
0.06
Dissipation Factor :
6 %
Height :
1.2mm
500nA
Width :
1.3mm
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Feature :
Terminal Shape :
J BEND
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
10%
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
20V
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
2.05mm
Dielectric Material :
Tantalum
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
20V
Depth :
1.3mm
Max Operating Temperature :
125°C
Polarity :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.6Ohm