TAJR155K016RNJ
Mfr.Part #
TAJR155K016RNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Package / Case :
Molded
Dissipation Factor :
6 %
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Shape :
J BEND
Min Operating Temperature :
-55°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10Ohm
Tape and Reel (TR)
Width :
1.3mm
Polarity :
Polar
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
16V
Tan Delta :
0.06
Number of Pins :
yes
Mounting Feature :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
10%
SMD/SMT
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
16V
Depth :
1.3mm
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Height :
1.2mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Length :
2.05mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Capacitance :
1.5μF